Jakim sposobem szybko zweryfikować zdrowie swoich stawów lub mięśni?

Choć medycyna może pochwalić się nieustannym rozwojem i wręcz corocznie można zaobserwować nowe rodzaje walki z różnego gatunku dolegliwościami, sporo osób boryka się z trudnościami dotyczącymi bólu stawów.
Układ kostny i mięśniowy człowieka jest wystawiany na znaczne obciążenia – należy wiedzieć, że nawet kiedy nie uprawiamy wyczynowo żadnego sportu, na nasze stawy również działają znaczne siły: świetnym przykładem może być powszechna czynność wchodzenia po schodach, w czasie której na staw kolana działa obciążenie ponad 200 kg.

Następne artykuły

Musimy mieć kogoś kto nami pokieruje

ćwiczenia pilates
Redaktor: Your Mildura
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Kiedy decydujemy, że obowiązkowo musimy zapisać się na rehabilitację, to z pewnością zdajemy sobie sprawę, że będziemy musieli poddawać się tam różnorakim zadaniom, a nie ciągle będą one dla nas proste, zwłaszcza na początku. Nie mniej warto także wiedzieć, iż nie jedynie samodzielnie ćwiczenia są tu ważne, ale także oraz osoba, która będzie pilnowała ich wypełniania, oraz która będzie nas cały czas motywowała do pracy.


Osobami, które przeważnie narażone są na urazy stawów i mięśni są sportowcy - także amatorzy. Jednak kłopoty ze stawami są bardzo częste wśród różnych grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Jeśli odczuwamy dyskomfort powiązany z omawianymi fragmentami ciała, dobrze jest sprawdzić stan mięśni i połączeń stawowych za pomocą łatwych i niekosztownych badań, które wykonywane są bez niepotrzebnego oczekiwania, takich jak np. emg (czym jest diagnostyka EMG).
badanie
Dzięki temu badaniu można sprawnie ocenić stan układu nerwowego lub mięśni i choć samo badanie zwykle nie jest bolesne, czasem się zdarza, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dni po zabiegu. Innym znaczącym badaniem, które trafnie wystawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można uzyskać wiedzę o stanie najważniejszych elementów kolana (jak choćby łąkotka), jest ono przy tym całkowicie bezbolesne. Do badania usg (sprawdź ofertę na - usg kolana) nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego szczególnych przeciwwskazań (jak w wypadku opisanego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. stalowe elementy w ciele). Warto mieć świadomość, że bardzo dużą rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na bieżąco postawić diagnozę i skierować uwagę na zagrażające zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć nieco czasu na znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, przykładowo .

Lekceważenie nawet niewielkich dolegliwości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na bolesne konsekwencje, które w przyszłości zazwyczaj wymagają interwencji chirurgicznej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości wybrać się do lekarza – opisane badania nie są kosztowne, np. usg stawu to koszt trochę ponad 100 zł.
23-09-04 17:32:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.