Jaki jest koń podług jakiegoś ojczystego księdza oraz do czego bywał wykorzystywany?

W dzisiejszych czasach mówi się, iż najlepszym przyjacielem człowieka jest jego pies. Czy wszakże w każdym wypadku tak było? Jeśli porównamy ilość oraz rodzaj mieszczących się na pomnikach zwierzaków, to okaże się, iż znacznie częściej taki bohater jest przestawiany w towarzystwie swego rumaka niżeli psa.


Jednym z najbardziej słynnych cytatów poświęconych temu wspaniałemu rumakowi jest taki błahy, pochodzący z początkowej polskiej encyklopedii powszechnej pod tytułem "Nowe Ateny". Cytat ten to: Koń który jest, każdy ogląda. Twierdzi się, że powieściopisarz tejże encyklopedii kanonik kijowski Benedykt Chmielowski uznał konia za zwierzę zbytnio oczywiste, aby je dokładniej opisywać. W tamtejszych dniach, (a chodzi o pierwszą fazę XIX wieku) wszelki szlachcic miał tego typu rumaka, zatem jego precyzyjne opisywanie stało się przez autora uznane za w pełni zbędne. A do czego właściwie był używany dawniej koń i gdzie możemy go znaleźć obecnie? Konie od zawsze znakomicie sprawdzały się przy przemieszczaniu się osób lub towarów, które mogłyby być wożone na doczepianych do konia wozach.

Aktualnie ciężko o dobre i wiarygodne informacje w kontekście prezentowanej tematyki, jednak jeśli chcesz takie poznać, to zwyczajnie kliknij ten odnośnik.

Koń był wykorzystywany także przy różnych trudnych robotach fizycznych, np. przy obracaniu koła młynarskiego albo przy wywożeniu urobku z jakiejś kopalni. Kto nie czytał nigdy noweli pod tytułem "Łysek z pokładu Idy"?


opinie
Redaktor: Medelie Vendetta
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Aktualnie natomiast wszelki koń ma już o wiele wygodniejsze życie, gdyż wiele jego ciężkich prac wykonywanych jest już poprzez różne maszyny.
W zamian za to bardzo znane okazują się być wszelakie świadczenia terapeutyczne - terapia koniem cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w przypadku dzieciaków jak i osób dorosłych. Nierzadko także koń wykorzystywany jest w turystyce.
20-08-01 07:47:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.