Gdzie znaleźć ciszę i piękne widoki? Dobrą propozycją jest Podlasie

Podlasie to stara z punktu historycznego kraina naszego kraju, która położona jest na Nizinie Podlaskiej. Historycznie region ten obejmuje środkową i południową część województwa podlaskiego, ale również rozciąga się na północny wschód oraz północ województwa lubelskiego. Zahacza także o wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Podlasie to wyjątkowy region, tym bardziej, iż można tam odnaleźć mieszankę tradycji i różnych wierzeń, na przykład pozostałości bardzo interesującej kulturowo ludności polskich Tatarów.


podlasie zimą
Zaczerpnięte z: pixabay.com
W dwóch tatarskich miejscowościach - Bohonikach oraz Kruszynianach, znajdują się jedyne drewniane meczety w Polsce, których pochodzenie datuje się na osiemnasty i dziewiętnasty wiek. Świątynie te, a także znajdujące się w wioskach cmentarze muzułmańskie, są kulturalnymi i duchowymi centrami stale obecnej tu “Tatarszczyzny”. Przez jedną, jak i drugą miejscowość biegnie Szlak Tatarski, za sprawą którego możemy zgłębić historię jak i kulturę tutejszej społeczności. Możemy spróbować wyjątkowych potraw, jakie są przygotowane wedle dawnych tradycji kulinarnych, których nazwy wydają się być bardzo orientalne, to znaczy trybuszok, kibiny albo pierekaczewnik. To wszystko składa się na wspaniały odpoczynek na podlasiu. W tym miejscu poznamy swoisty kalejdoskop, którego części składowe nakładają się na siebie, a przy tym zachowując urok niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju odrębności. Patrząc na przyrodę to bardzo atrakcyjny region, o prawdziwie imponujących walorach krajobrazowych. Można więc spotkać tutaj różnorodne formy morfologiczne, wpływają one na zwiększenie tych wszystkich walorów estetycznych. Istotnie te sfery - przyrodnicze i kulturowe mają wpływ na atrakcyjność Podlasia. Nieskażone cywilizacją tereny Podlasia są świetnym miejsce do stworzenia parku krajobrazowego.


jezioro
Redaktor: Rocky Raybell
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Patrząc na przyrodę to niezwykle wyjątkowy region, o rzeczywiście imponujących walorach krajobrazowych. Można w związku z tym spotkać tutaj różne formy morfologiczne, wpływające na zwiększenie jego walorów estetycznych. Faktycznie te sfery - przyrodnicze i kulturowe wpływają na atrakcyjny wizerunek Podlasia. Nieskażone cywilizacją okolice Podlasia są doskonałym miejsce do stworzenia parku krajobrazowego.Znajduje się tu więc bardzo dużo rezerwatów przyrody, jakie chronią miejsca o ogromnych walorach przyrodniczych oraz kulturowych, szczególnie przed niekorzystnym wpływem gospodarki człowieka. W tym miejscu faktycznie można odpocząć, oderwać od wszelkich kłopotów dnia codziennego, od hałasu dużego miasta. Nie jest więc dziwne, że Podlasie (ciąg dalszy tego zagadnienia: jadenapodlasie.pl/) jest coraz bardziej popularne pośród odwiedzających z całego kraju oraz nie tylko.
18-10-11 07:21:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.